• Vespa Gts 250 SFAC353 EBC Carbon Ön Fren Balatası
Vespa Gts 250 SFAC353 EBC Carbon Ön Fren Balatası
Ürün Kodu : SFAC353       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  EBC
231.70 TL   196.05 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün
-
+

Fren Balatası Nedir?

Fren Balatası, fren sistemine ait bir motosiklet yedek parça elemanıdır. Frene basıldığı anda diske veya kampanaya sürtünerek, motorun yavaşlamasını ve durmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Fren balatası, fren diski ile fren kaliperi arasına konumlandırılır. Frene basıldığında fren merkezinin sıkıştırması sonucu sürtünme oluş ve fren balataları kullanıldıkça aşınmaya uğrar. Fren balatalarının ömrü  tamamen kullanıma bağlı olarak kısalır veya uzar. Güvenli bir sürüş için aşınan balataların değişimi ihmal edilmemelidir.

 

 

UYUMLU MODELLER

 

 

 

NEDEN SİZDEN ALAYIM?

- Adınıza faturalı sıfır ürünler ile güvenli alışveriş

- Tüm maillerinizi aynı gün cevaplayan mail hattımız

- Çok özel indirimler ve kampanyalar ile kolay ödeme

- Güvenle alışveriş yapabileceğiniz SSL teknolojisi

- 12 aya varan kredi kartına taksit seçenekleri

- Satış sonrası müşteri hizmetleri

- Doğru ürün ve hızlı kargo

 

Vespa Gts 250 SFAC353 EBC Carbon Ön Fren Balatası ne zaman biter ve kaç bin km. de değiştirilir? Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlarız?....

 

Motosiklet fren sistemi parçalarından birisi olan fren balatası, arabaların güvenli bir şekilde yavaşlaması ve durması için gerekli parçaların başında gelmektedir. Motorun ani durması gerektiği durumlarda, hem motorunuzu hem de hayatınızı kaza yapmaktan kurtarabilir.

 

Fren Balatası Nedir?

Fren balataları, motorunuzun fren sisteminin önemli bir parçasıdır. Tekerlek üzerinde konumlandırılmıştır ve frenleme mekanizması üzerine yerleştirilir. Modern motorlarda her tekerlekte bir fren vardır ve fren pedalına basıldığında hepsi aynı anda çalışır. Diskli ve tamburlu olmak üzere iki ana tip fren sistemi vardır. Her ikisi de hidrolik sistemlerle çalışır.

Fren balataları bittiğinde, diskler, rotorlar ve kaliperler gibi aracınızın diğer parçaları aşınmaya başlayacaktır. Bu nedenle, motorunuzun fren balatalarını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini belirleyebilmek önemlidir.

 

Vespa Gts 250 SFAC353 EBC Carbon Ön Fren Balatası Neden Aşınır?

Motorunuzun frenlerine her bastığınızda, fren balatalarınızda çok az aşınma ve yıpranmaya neden olursunuz. Seramik, organik ve metalik fren balatalarının her türü için bu sürtünme az miktarlarda koruyucu kaplamanın aşınmasına neden olur. Aşınan balata zamanla incelir ve değiştirilmesi gereken noktaya gelir.

 

Fren Balatasının Bittiğini Nasıl Anlarım?

 

Frene Basıldığında Ses Gelmesi

Balatanın bittiğinin ilk göstergesi, frene basıldığı anda gelen uğultudur. Bu sese, fren balatalarına bu amaç için koyulmuş metal saclar neden olur. Frene her bastığınızda bu uğultuyu duyuyorsanız, balataların değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

Balatalar, ıslak ve nemli koşullara maruz kaldığında da benzer bir ses çıkarabilir. Balatalarda biriken toz kalıntısı kısa süreli bir sürtünme sesine yol açar fakat bir süre sonra kaybolur. Bitik balatanın çıkardığı ses ile bu durumu karıştırmamak gerekir.

Güçlü bir metal sürtünme sesi duyarsanız, balatalar bitmiş ve kaliperler fren disklerine sürtüyor demektir. Bu tür bir ses duyuyorsanız, daha büyük hasarlara neden olmamak için bir an önce servise gitmeniz gerekmektedir.

 

Balata 1/4'den Daha İnceyse

Fren balatalarının değiştirme zamanının gelip gelmediğini bakarak kontrol edebilirsiniz. Jantların arasından baktığınızda balata 1/4 den daha ince ise (yaklaşık 3mm) balataların değiştirilmesi gerekir.

 

 

Vespa Gts 250 SFAC353 EBC Carbon Ön Fren Balatası Değiştirme Süresi

Fren balatalarının  ömrü ile ilgili gerçek cevap sürücüye göre ve aracın sürüş şartlarına göre değişir. Örneğin, sürekli şehir içinde ve yoğun trafikte motorunu kullanan birisinin fren balatası, otoyolda veya kırsal alanlarda aracını kullanan birine oranla daha çabuk biter. Kısa mesafelerde gereksiz sürat yapan ve sürekli fren alışkanlığı olan kişilerinde fren balataları daha çabuk aşınır. Bu nedenle sık sık balatalar kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmelidir.

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Ürün
%20
Vespa Gts 250 SFA353 EBC Ön Fren Balatası . En iyi fiyat
Yeni Ürün
%20
Vespa Gts 250 SFA321 EBC Arka Fren Balatası  En iyi fiyat