0544 232 49 81
Para Birimi Seçimi

SİNTERLİ BALATA NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

EBC sinterli balatlar hh serisi

Balata sinterleme, metal parçacıklarının yüksek ısı ve basınç altında ayrışarak birbirlerine erimesi işlemidir. Balata üretiminde sinterleme sırasında balataların fren özelliklerini ve kullanım ömürlerini geliştirmek amacıyla bir çok farklı element kullanılır. Sinterli balatalar motosiklet ve ATV üreticileri arasında bir standart haline geldiği gibi yedek parça sektörünün büyük bir bölümü sinterli balataları tercih etmektedir. Sinterli balatalar uzun ömürlü olmalarının yanı sıra, yoğun fren kullanımının oluşturdu yüksek ısıya karşı da daha dayanıklıdır. Pist yarışlarında sinterli balataların performansına yaklaşabilen hiçbir organik balata olmamakla birlikte, yol kullanımında organik balataların sinterli balatalardan performans olarak hemen hemen hiçbir farkı gözlemlenememektedir. Bunun en güzel kanıtı ise EBC firmasının sinterli ve organik balatalarında genel otoban kullanımı EC E R 90 fren güvenlik onayına sahip ilk ve muhtemelen tek firma olmasıdır. Her ne kadar sinterli balataların maliyetlerini düşürmek için bazı orjinal parça üreticilerince sinterlemede demir kullanılmış olsa da bunların çoğu başarısızlıkla sonuçlandı. Günümüzde kullanılan temel malzeme bakırdır.

Bakır sinterli balataların üretimi iki ayrı yöntemle gerçekleşmektedir. Bunlardan birincisi vakumlu bir fırın içerisinde basınçlı sinterleme, ikincisi kayar bantlı fırın içerisinde kontrollü atmosferde sinterleme yöntemidir. Önceden şekillendirilmiş bakır sinterli pabuçlar, bakır kaplı çelik levhalar (yastık) üstündeki deliklere yerleştirilip birlikte fırınlamaya verilirler. Önceden belirlenmiş bir sıcaklığa ulaşıldığında yastıkla pabuç arasındaki bakır kaplama eriyerek bu iki parçayı birbirne yapıştırır.

Sinterleme çok hassas bir işlem olup EBC uzmanları bu teknolojiyle dünya çapında konusunun liderleri olup, orjinal ekipman üreticileriyle birçok anlaşma sağlamışlardır. Yedek parça piyasısında da EBC kullanıcılara uzun ömür ve yüksek ısı performansına sahip sinterli ürünler ve spor ve genel kullanım için organic balatalar sunmaktadır. Her iki üretim şekli de ayrı ayrı piyasada oldukça başarılı olmuştur ve sektörde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.